See Tohmo on Wiktionary
{
"etymology_text": "From a vernacular variant of Tuomas.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Tohmo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tohmoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tohmosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tohmomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tohmonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tohmonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Tohmo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Tohmo",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Tohm",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Tohmo-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtohmo/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞xmo̞]"
},
{
"rhymes": "-ohmo"
}
],
"word": "Tohmo"
}
{
"etymology_text": "From a vernacular variant of Tuomas.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Tohmo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tohmoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tohmosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tohmomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tohmonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tohmonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tohmottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tohmoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tohmoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Tohmo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Tohmo",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Tohm",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ohmo",
"Rhymes:Finnish/ohmo/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtohmo/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞xmo̞]"
},
{
"rhymes": "-ohmo"
}
],
"word": "Tohmo"
}
Download raw JSONL data for Tohmo meaning in All languages combined (19.1kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Tohmo",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Tohmo",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.